Lördagen den 29.11 klockan 11:00 spelas finalen av Stefans Carrot Games Open. 16 spelare har kvalificerat sig för finalspelet och gör upp om den eftertraktade vinsten. Många av Finlands bästa spelare är på plats, så det lönar sig att komma in och se på en stentuff final.
Finalen började i fin stil med en 300 serie direkt i första serien av Luukas Luostarinen. Den högklassiga finalen var ytterst jämn och kampen var hård ända in till slutet för att komma med bland de 8 bästa. Bäst efter 8 serier var Roni Leskinen, med 1971 i poäng, dvs 246 som medeltal.
I Round Robin fick vi igen se en 300 serie, denna gång av Jussi Laine i sjätte serien. Dagens trea var Nooa Vilokkinen med 3626. Jussi Laine kämpade sig upp från sista man med i Round Robin till andra platsen, 3658. Dagens vinnare var dock med imponerande spel Roni Leskinen, som med 15 poängs marginal vinner den högklassiga tävlingen. Grattis!
Final : Resultat


